niedziela, 22 grudniaPieniądze leżą na ziemi, trzeba się tylko chcieć po nie schylić.
Shadow

Płatność kartą w Internecie. Bezpieczna?

Bezpieczne płatności kartą w Internecie.

Kartą można płacić nie tylko w punktach stacjonarnych, ale też w Internecie. Obecnie większość sklepów internetowych udostępnia taką możliwość.

Czy opcja ta jest bezpieczna? Jakie zasady bezpieczeństwa powinieneś przestrzegać płacąc kartą online?

Płacenie kartą za zakupy dokonywane w Internecie jest bezpieczne pod warunkiem, że przestrzegasz kilka prostych zasad:

To, co często nam umyka, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kart, to ustalenie limitów transakcyjnych. Jest to jedna z pierwszych rzeczy, które powinniśmy zrobić po otrzymaniu karty. Ustalmy realne dla nas limity transakcyjne. Przeanalizujmy, na jakie kwoty dokonujemy zazwyczaj zakupy i dostosujmy limity do tego. W części banków można ustawić oprócz tradycyjnych limitów bezgotówkowych, również limity transakcji internetowych.

Nie płać za zakupy korzystając z Internetu ogólnie dostępnego, np. typu hotspot czy w kafejkach internetowych.

Korzystaj z bezpiecznego (czytaj legalnego) oprogramowania, aktualizuj na bieżąco programy. Podstawą bezpiecznego użytkowania Internetu jest program antywirusowy, na bieżąco uaktualniany.

Przeczytaj także 12 zasad bezpiecznego korzystania z kart.

Przed dokonaniem zakupu sprawdź sklep, poszukaj opinii o nim w Internecie. Sprawdź, czy na jego witrynie znajdują się takie podstawowe dokumenty, jak chociażby Regulamin informujący o zasadach zakupów, zwrotów czy reklamacji. Zapoznaj się też z treścią regulaminu, sprawdź, czy w przypadku zapłaty kartą za zakupy nie zostanie naliczona dodatkowa opłata. Bardzo rzadko, ale jednak zdarza się, że sklepy doliczają dodatkową opłatę, jeśli klient płaci kartą.

Strona, na której podajesz dane swojej karty powinna być zabezpieczona ważnym certyfikatem bezpieczeństwa. Taki adres URL posiada przedrostek https://, a nie http:// (różni się literką s od zwykłego przedrostka). Sprawdź ważność certyfikatu oraz tożsamość witryny (właściciela i nazwę strony www logowania, czy jest taka sama, jak ta na pasku adresu) klikając myszką na zamkniętą kłódkę.
Jeśli tylko jest to możliwe korzystaj z klawiatury ekranowej / wirtualnej w trakcie logowania się i wpisywania danych czy haseł. Jest ona bezpieczniejsza od klawiatury tradycyjnej.

Być może w sklepie, w którym dokonujesz płatności dostępna jest usługa 3D-Secure. Skorzystaj z niej. To dodatkowe zabezpieczenie. Sms-em zostanie Ci przesłane hasło, które wpiszesz w formularzu płatności.

 

Jak wygląda realizacja transakcji płatności kartą w Internecie?

W momencie, gdy dokonasz niezbędnych formalności (wybierzesz interesujące Cię produkty, podasz adres wysyłki) zostaniesz poproszony o wybór opcji zapłaty. Jeśli wybierzesz opcję płatności kartą (jeśli takowa jest dostępna w sklepie internetowym) zostaniesz przeniesiony na bezpieczną stronę, gdzie zostaniesz poproszony o podanie numeru karty, daty ważności a także trzycyfrowego numeru CVV2/CVC2, który znajduje się na odwrocie karty. Jeżeli będziesz korzystał z dodatkowego zabezpieczenia 3D Secure, na Twój numer telefonu zostanie przesłany dodatkowy kod autoryzacyjny, który następnie wpiszesz w formularzu. Dane karty oraz dostępność środków zostanie zweryfikowana i po kilku chwilach otrzymasz zwrotną informację o zgodzie lub odmowie płatności kartą.